5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Każdy ma coś, co może dać innym”
Barbara Bush

Wolontariusze działający w Szkolnym Klubie Wolontariatu przygotowali uroczysty apel, aby przybliżyć uczniom ideę wolontariatu. Była to także doskonała okazja, aby opowiedzieć o akcjach charytatywnych i działaniach realizowanych w naszej szkole takich jak np. zbiórka kocy i karmy dla zwierząt ze schroniska w Lublinie, „Zakręcona akcja” - zbiórka plastikowych nakrętek dla nieuleczalnie chorych dzieci z Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia, „Góra Grosza” – zbiórka monet na rzecz dzieci z domów dziecka oraz rodzinnych domów dziecka, „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Oprócz tego Szkolny Klub Wolontariatu nawiązał współpracę z biblioteką szkolną, w której odbywa się akcja „Głośnego Czytania”. Polega ona na spotykaniu się wolontariuszy w bibliotece z małymi dziećmi i czytaniu im książek. Wolontariusze planują także już wkrótce odwiedzić Dom Seniora w Osmolicach Pierwszych, aby w ten szczególny świąteczny czas osoby starsze i schorowane nie czuły się samotne. Będą wspólnie przygotowywać ozdoby świąteczne i dekorować choinkę. Podczas apelu przypomniano również o konkursie ogłoszonym w październiku „Cukierek za życzliwość – i Ty możesz zostać wolontariuszem” w ramach którego chętni uczniowie czynią dobro i prowadza dzienniczki w których zapisują swoje uczynki. Najpiękniejszy z zeszytów zostanie przesłany do fundacji „Dwa Skrzydła Anioła” organizatora konkursu już w styczniu.

dzienwol 2mm dzienwol1m

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza był także obchodzony w naszej szkole jako dzień życzliwości. Uczniowie w klasach przeprowadzili losowanie i ich zadaniem było czynić dobro i miłe gesty w ciągu dnia dla osoby którą wylosowali. Na apelu mieli zaś okazję podzielić się swoimi refleksjami i doświadczeniami z tego miłego dnia. Dzieci miały wspaniałe pomysły: drobne upominki, gesty uprzejmości i życzliwości. To przecież tak niewiele, a zmienia tak dużo w naszej codziennej rzeczywistości.

Na zakończenie zebrani obejrzeli film pt. „Trendy wolontariat”, który uświadomił uczniom, że wolontariat, pomimo, że jest bezinteresowną pomocą, ma bardzo pozytywny wpływ także na wolontariusza i służy jego rozwojowi.

Joomla Templates by Joomla51.com