Wspomnienie Krakowa…

O tym, że podróże są nie tylko kształcącym, ale również bardzo interesującym elementem procesu dydaktycznego mieli okazję przekonać się uczniowie naszej szkoły. 18 października 51 uczniów z klas IV- VIII udało się wraz z opiekunami na wycieczkę do Krakowa, zorganizowaną w ramach realizacji zadań projektowych. W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w projekcie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Niepodległa”, ogłoszonym z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Koordynatorki projektu zaplanowały wiele zadań, w które starają się włączyć całą społeczność szkolną. Wycieczka do Krakowa była jednym z nich. 

krakow 2018 1m krakow 2018 2m

 

Celem naszej wyprawy było rozbudzenie w uczniach ciekawości historycznej, uświadomienie bogactwa kulturowego naszego kraju oraz propagowanie zachowań patriotycznych.

Pierwszym i niezwykle ciekawym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie przewodnik w bardzo ciekawy sposób prezentował eksponaty i opowiadał o historii polskiego lotnictwa. Chyba najwięcej emocji wśród uczniów wzbudziło zwiedzanie helikoptera, którym podczas pielgrzymek do polski podróżował papież Jan Paweł II.

Niemniej emocjonujące było wchodzenie na jeden z pięciu znajdujących się w Krakowie kopców. Nasza grupa obejrzała przepiękną panoramę miasta z Kopca Kościuszki, następnie zwiedziliśmy tamtejsze Muzeum Tadeusza Kościuszki. Będąc na kopcu zwiedziliśmy również wystawę „Polaków drogi do wolności” w Muzeum Figur Woskowych, gdzie mogliśmy obejrzeć bardzo między innymi wierne figury Ojców Polski Niepodległej.

Kolejny dzień wycieczki rozpoczęliśmy w Kalwarii Zebrzydowskiej, po noclegu i śniadaniu w Domu Pielgrzyma udaliśmy się do tamtejszego sanktuarium pasyjno - maryjnego. Natomiast zwiedzanie Krakowa rozpoczęliśmy od obejrzenia kościoła kojarzonego z męczeńska śmiercią biskupa Stanisława ze Szczepanowa. Na szczególną uwagę w Kościele na Skałce zasługuje Krypta Zasłużonych- miejsce pochówku wielu zasłużonych dla kultury, nauki i sztuki Polaków.

Kolejnym etapem podróży był Zamek Królewski na Wawelu. To magiczne, przepełnione duchem historii miejsce, na długo pozostawi niezapomniane wrażenia, w pamięci wszystkich uczestników wyjazdu. Zwiedzanie wawelskiego wzgórza rozpoczęliśmy od słynnej Katedry miejsca, w którym wydaje się czuć oddechy duchów historii, krążących nad głowami zwiedzających. Uczniowie w ciszy i z wielką uwagą wsłuchiwali się w słowa pani przewodnik, podziwiając niezwykle piękne, zgromadzone w tym miejscu, bogactwa kultury narodowej. Nie zabrakło też dociekliwych pytań uczniów i dowcipnych odpowiedzi pani przewodnik. Z Katedry na Wawelu udaliśmy się na Dzwon Zygmunta, gdzie chyba każdy uczeń i opiekun dotykając lewą ręką serca dzwonu pomyślał życzenie, które w najbliższym czasie ma się spełnić. Duże wrażenie zrobiły na nas również krypty na Wawelu- Krypta Św. Leonarda, Krypta Stefana Batorego, sarkofagi w Krypcie Zygmuntowskiej, jednak szczególną uwagę zwróciliśmy na sarkofag Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii.

Zwiedzając Wawel, nie zapomnieliśmy o spotkaniu z ziejącą ogniem, smoczą bestią. Dzieci z radością robiły pamiątkowe zdjęcia i wsłuchiwały się w słowa legendy, opowiadanej przez panią przewodnik. Z Wawelu spacerkiem powędrowaliśmy historycznymi i magicznymi uliczkami Krakowa, w stronę Rynku Głównego. Zawitaliśmy również na Franciszkańską 3 by radosnym okrzykiem przywoływaliśmy Ojca Świętego Jana Pawła II pod oknem papieskim.

Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem, nie tylko wielkości miasta i znajdujących się tu zabytków, ale i wyjątkowego, wszechobecnego klimatu nowoczesności mieszającej się, na każdym kroku, z historią. Ostatnim punktem wycieczki był Dom Jana Matejki, gdzie obejrzeliśmy autentyczny salon artysty, jego pracownię oraz wystawę dzieł malarza.

Wycieczka do Krakowa była dla wszystkich uczniów niezapomnianą, żywą lekcją historii.

Joomla Templates by Joomla51.com