Wspomnienie Krakowa…

O tym, że podróże są nie tylko kształcącym, ale również bardzo interesującym elementem procesu dydaktycznego mieli okazję przekonać się uczniowie naszej szkoły. 18 października 51 uczniów z klas IV- VIII udało się wraz z opiekunami na wycieczkę do Krakowa, zorganizowaną w ramach realizacji zadań projektowych. W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w projekcie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Niepodległa”, ogłoszonym z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Koordynatorki projektu zaplanowały wiele zadań, w które starają się włączyć całą społeczność szkolną. Wycieczka do Krakowa była jednym z nich.

krakow 2018 1m krakow 2018 2m

Celem naszej wyprawy było rozbudzenie w uczniach ciekawości historycznej, uświadomienie bogactwa kulturowego naszego kraju oraz propagowanie zachowań patriotycznych.

Pierwszym i niezwykle ciekawym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie przewodnik w bardzo ciekawy sposób prezentował eksponaty i opowiadał o historii polskiego lotnictwa. Chyba najwięcej emocji wśród uczniów wzbudziło zwiedzanie helikoptera, którym podczas pielgrzymek do polski podróżował papież Jan Paweł II.

Niemniej emocjonujące było wchodzenie na jeden z pięciu znajdujących się w Krakowie kopców. Nasza grupa obejrzała przepiękną panoramę miasta z Kopca Kościuszki, następnie zwiedziliśmy tamtejsze Muzeum Tadeusza Kościuszki. Będąc na kopcu zwiedziliśmy również wystawę „Polaków drogi do wolności” w Muzeum Figur Woskowych, gdzie mogliśmy obejrzeć bardzo między innymi wierne figury Ojców Polski Niepodległej.

Kolejny dzień wycieczki rozpoczęliśmy w Kalwarii Zebrzydowskiej, po noclegu i śniadaniu w Domu Pielgrzyma udaliśmy się do tamtejszego sanktuarium pasyjno - maryjnego. Natomiast zwiedzanie Krakowa rozpoczęliśmy od obejrzenia kościoła kojarzonego z męczeńska śmiercią biskupa Stanisława ze Szczepanowa. Na szczególną uwagę w Kościele na Skałce zasługuje Krypta Zasłużonych- miejsce pochówku wielu zasłużonych dla kultury, nauki i sztuki Polaków.

Kolejnym etapem podróży był Zamek Królewski na Wawelu. To magiczne, przepełnione duchem historii miejsce, na długo pozostawi niezapomniane wrażenia, w pamięci wszystkich uczestników wyjazdu. Zwiedzanie wawelskiego wzgórza rozpoczęliśmy od słynnej Katedry miejsca, w którym wydaje się czuć oddechy duchów historii, krążących nad głowami zwiedzających. Uczniowie w ciszy i z wielką uwagą wsłuchiwali się w słowa pani przewodnik, podziwiając niezwykle piękne, zgromadzone w tym miejscu, bogactwa kultury narodowej. Nie zabrakło też dociekliwych pytań uczniów i dowcipnych odpowiedzi pani przewodnik. Z Katedry na Wawelu udaliśmy się na Dzwon Zygmunta, gdzie chyba każdy uczeń i opiekun dotykając lewą ręką serca dzwonu pomyślał życzenie, które w najbliższym czasie ma się spełnić. Duże wrażenie zrobiły na nas również krypty na Wawelu- Krypta Św. Leonarda, Krypta Stefana Batorego, sarkofagi w Krypcie Zygmuntowskiej, jednak szczególną uwagę zwróciliśmy na sarkofag Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii.

Zwiedzając Wawel, nie zapomnieliśmy o spotkaniu z ziejącą ogniem, smoczą bestią. Dzieci z radością robiły pamiątkowe zdjęcia i wsłuchiwały się w słowa legendy, opowiadanej przez panią przewodnik. Z Wawelu spacerkiem powędrowaliśmy historycznymi i magicznymi uliczkami Krakowa, w stronę Rynku Głównego. Zawitaliśmy również na Franciszkańską 3 by radosnym okrzykiem przywoływaliśmy Ojca Świętego Jana Pawła II pod oknem papieskim.

Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem, nie tylko wielkości miasta i znajdujących się tu zabytków, ale i wyjątkowego, wszechobecnego klimatu nowoczesności mieszającej się, na każdym kroku, z historią. Ostatnim punktem wycieczki był Dom Jana Matejki, gdzie obejrzeliśmy autentyczny salon artysty, jego pracownię oraz wystawę dzieł malarza.

Wycieczka do Krakowa była dla wszystkich uczniów niezapomnianą, żywą lekcją historii.