Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

 
  20 listopada to szczególny dzień dla każdego dziecka, bowiem tego dnia obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Mimo, że jest to nowe święto, bo ustanowione przed trzema laty, to dotyczy fundamentalnych praw wszystkich dzieci bez względu na pochodzenie, kolor skóry czy wyznanie.
pd 1m
 Podczas tegorocznych obchodów święta przyświecały nam słowa Janusza Korczaka: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". Mówiąc o prawach dzieci, nie sposób nie wspomnieć o Korczaku, wielkim zwolenniku i polskim prekursorze działań na rzecz dzieci, człowieku, który mówił i własnym życiem zaświadczał, że „Nie ma dzieci – są ludzie”! Celem apelu, przygotowanego przez uczniów klasy VII pod kierunkiem p. Angeliki Pałki- Majchrowicz, było kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez edukację w zakresie praw dziecka, uświadamiając dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć jak z nich korzystać. Uczniowie zostali zapoznani przez starszych kolegów z podstawowymi zagadnieniami Konwencji o Prawach Dziecka. Siódmoklasiści, podpierając się przygotowaną przez siebie prezentacją multimedialną, tłumaczyli jak rozumieć poszczególne zapisy dokumentu, udzielali wskazówek gdzie szukać pomocy w sytuacjach, gdy łamane są prawa dziecka, wierszem i piosenką przybliżyli społeczności szkolnej tematykę praw dzieci. Pani Dyrektor podziękowała najstarszym uczniom za przygotowanie apelu, zachęciła społeczność uczniowską do zapoznania się z okolicznościową gazetką przygotowaną przez Samorząd Uczniowski oraz zwróciła uwagę na to jak ważne jest przestrzeganie praw, ale również obowiązków dziecka i ucznia. Na podsumowanie spotkania każda klasa otrzymała plakaty, które w przystępny sposób prezentowały prawa dziecka.
 Pamiętajmy o prawach swoich, ale również innych osób nie tylko od święta, ale i w życiu codziennym.
Joomla Templates by Joomla51.com