Kolejne spotkanie z ciekawym człowiekiem ...

Bije dzwon na alarm, już spieszą strażacy.

Czasem w nocy – ze snu, czasem w dzień – od pracy…

Pierwsi są na miejscu, choćby szmat był drogi, pryska woda z węża, syczy żar i ogień.

Gaśnie groźny pożar, dym ku niebu gnie się. Dzielna straż pożarna, ludziom pomoc niesie!”

Dnia 9 marca uczniowie klasy I i III uczestniczyli w niecodziennym spotkaniu z panią Katarzyną Grzegorczyk- Wysocką, która jest młodszym brygadierem Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Pani Kasia zaprezentowała dzieciom mundur strażacki oraz przybliżyła tajniki swojej pracy zawodowej. Podczas spotkania dzieci uświadomiły sobie, że strażacy nie tylko pomagają ludziom w czasie pożarów, ale również podczas powodzi, wypadków samochodowych, sprzątają połamane przez wichury drzewa, usuwają gniazda szerszeni i os. Przypomniane zostały numery alarmowe ze szczególnym uwzględnieniem numeru do Straży Pożarnej 998 oraz numeru ratowniczego 112.

pier 1m

Następnie uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy, podstawami podtrzymywania życia (resuscytacja, reanimacja) i niedopuszczeniu do powstania dalszych powikłań do czasu przybycia lekarza lub karetki pogotowia ratunkowego. Po prezentacji uczniowie chętnie ćwiczyli wykonywanie czynności ratunkowych pod czujnym okiem naszego gościa. Zafascynowane i zaciekawione dzieci wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły wiedzę dotyczącą odpowiedzialnej i pożytecznej pracy strażaka. Niektórzy już nawet snuli marzenia, jak dzielnymi strażakami będą w przyszłości.

Bardzo dziękujemy Pani Kasiu.

Joomla Templates by Joomla51.com