Uczymy się udzielać pierwszej pomocy

Dnia 23 września 2014 z inicjatywy p. Marii Kurnik zorganizowano warsztaty z pierwszej pomocy dla uczniów naszej szkoły w ramach programu „Iskra dla Serca” organizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland działające przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

11male  12male

Ostatnio wiele słyszy się w filmach, serialach, czy Internecie o działaniach związanych z pierwszą pomocą. Nagłe wypadki są i zawsze będą częścią naszego życia. Stres i brak umiejętności najczęściej powodują, że nie udzielamy pierwszej pomocy, a odpowiedzialnością obarczamy innych świadków zdarzenia. Dlatego chcemy aby nasi uczniowie umieli ratować czyjeś życie lub zdrowie w nagłych wypadkach i potrafili odpowiednio się zachować w takich sytuacjach. Na naukę takich czynności nigdy nie jest za wcześnie, dlatego już w pierwszym miesiącu nauki w szkole zdecydowaliśmy się przeprowadzić ćwiczenia z pierwszej pomocy dla wszystkich naszych uczniów.

Zajęcia składały się z dwóch części. Pierwsza teoretyczna omawiała aspekty prawne, ale przede wszystkim uczniowie mogli nauczyć się jak poprawnie wykonywać telefony alarmowe i jak zachować się na miejscu wypadku mając na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo. Podczas tej części prowadzący warsztaty zwracali uwagę na kolejność i precyzyjność przekazywanych telefonicznie informacji. Uczniowie znają numery alarmowe 999 i 112, ale wykonanie przykładowej rozmowy z dyspozytorem karetki pogotowia nie było już takie proste. Oczywiście dla wielu uczniów najciekawszą częścią zajęć okazała się część praktyczna. Wierzymy, że najwięcej człowiek uczy się wykonując ćwiczenia praktyczne, dlatego każdy miał okazję samodzielnie, pod okiem studentów medycyny, poćwiczyć sztuczne oddychanie i masaż serca na fantomach. Dla wielu byłą to okazja do uświadomienia sobie, że resuscytacja to jest ciężka praca, która wymaga wielkiego wysiłku i dlatego koniecznie jest postępowanie wg. prawidłowych schematów, aby nasze działania zakończyły się sukcesem. Uczniowie starszych klas mieli także okazję do uczestnictwa w rozszerzonej wersji kursu, która obejmowała inne aspekty pierwszej pomocy. Omdlenia, ataki padaczki, czy udary są to kwestie często pomijane przy nauce pierwszej pomocy, dlatego próbujemy zapełnić tę lukę w edukacji medycznej. Chcemy, aby każdy uczestnik zrozumiał, że do działania na miejscu zdarzenia nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza, a wystarczyć mogą ręce i głowa pełna dobrych pomysłów. Ten cel realizujemy przez omawianie realnych przypadków, które mogą spotkać każdego z nas.

Mamy nadzieję, że przyszłym lekarzom udało się zaszczepić w młodych ludziach odwagę do niesienia pomocy przedmedycznej i że wiedza ta będzie im służyła w całym życiu. Nie możemy jednak zapominać, że wiedzę należy pielęgnować i utrwalać, dlatego ważne jest aby nasi uczniowie częściej mogli uczestniczyć w podobnych zajęciach, gdyż spoczywa na nas odpowiedzialność za przekazanie im tej  niezbędnej umiejętności, jaką jest ratowanie życia drugiej osoby.

 

Joomla Templates by Joomla51.com